in ,

Çanakkale Gezi Rehberi: Çanakkale’yi yakından tanıyın

Bir şehir düşünün ki hem tarih koksun hem doğasıyla büyülesin hem adına şiirler yazılsın hem şarkılar söylensin. Çanakkale Gezi Rehberi…

çanakkale gezi rehberi

Bir şehir düşünün ki hem tarih koksun hem doğasıyla büyülesin hem adına şiirler yazılsın hem şarkılar söylensin; işte o şehrin adıdır Çanakkale! Çanakkale Gezi Rehberi

Bursa Gezi Rehberi başlıklı yazımda ele aldığım Bursa seyahatimden sonra rotamı Bursa’nın batısında yer alan Çanakkale’ye çevirdim. Şehirlerarası yolcu otobüsü ile başlamış olduğum yolculuk yaklaşık 4 saat sonra son buldu ve Çanakkale’ye ulaşmış oldum. (Bursa ve Çanakkale arası 270 km’dir.)

Çanakkale Gezi Rehberi

 • Kuruluş: M.Ö 8000 /1916’da Osmanlı topraklarına katıldı.
 • Nüfus: 519 bin (2017 Ocak verilerine göre)
 • Konum: Marmara Bölgesi
 • Rakım: 2 metre
 • İklim ve Bitki Örtüsü: Ilıman / Maki, bozkır, orman
 • Eğitim: 18 Mart Üniversitesi (1992)

Çanakkale Gezi Rehberi: Çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale Kordon

Çanakkale’nin sahil şerididir. Sahil boyunca yürüyebilir, dondurma yiyebilir, balık tutabilir, mekânlara oturabilir yahut denize karşı sevgilinizle dalgaların eşliğinde romantik bir an yaşayabilirsiniz.

Aynalı Çarşı

1890 senesinde şehrin Musevi cemaatinin ileri gelenlerinden Eliyau Hallio tarafından yaptırılmıştır. Fakat çarşının asıl adı “Passage Hallio”dur. Ancak girişinde her iki taraftaki aynalardan ötürü Aynalı Çarşı olarak ünlenmiştir.

Saat Kulesi

Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından 1896’da yaptırılan kule 20 metre yüksekliğinde olup beş katlıdır. Kule, ünlü buluşma noktalarından biridir.

Truva Atı

Kaz dağı eteklerinde, Çanakkale il sınırları içinde yer alan tarihî kent olan Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için Odysseus tarafından yaptırılmıştır.

Güneş Saati

Güneş saati, zamanı Güneş’in konumuna göre ölçmeye yarayan alettir. Dünya’nın ilk takvimli güneş saati ise Çanakkale Kordon’da bulunmaktadır.

Nusret Mayın Gemisi

Almanya’da mayın dökme gemisi olarak özel inşa edilen gemi 3 Eylül 1914’te Çanakkale’ye gelmişti. Özellikle dar alanlarda kolayca manevra yapabiliyor ve az su çektiğinden mayın alanları üzerinde güvenle dolaşabiliyordu.

Çanakkale’nin Evlatları Sergisi

Kale grubu tarafından 17 Mart 2016 tarihinde açılan Çanakkale’nin Evlatları Sergisi Çanakkale’nin hikayesini zengin ve sürükleyici bir biçimde anlatıyor.

Şakir’in Yeri

Kordon’un sonunda deniz müzesinin yanında bulunan çay bahçesidir. Denize karşı oturup çay içebilir, dışarıdan getirdiğiniz yiyeceklerinizi yiyebilir, çeşitli masa oyunları oynayabilir ve içkinizi yudumlayabilirsiniz. Bana göre diğer mekanlara göre ucuz olması Şakir’in Yeri’ni kalabalık kılan önemli etkenlerden birisi.

Çanakkale Gezi Rehberi: Diğer önemli noktalar

 • Piri Reis Müzesi
 • TROİA VI Maketi
 • Çanakkale Arkeoloji Müzesi
 • Çanakkale Kent Müzesi
 • Yalı Camii
 • Zübeyde Hanım Parkı
 • Seramik Müzesi
 • Assos Antik Kenti

Çanakkale Gezi Rehberi

Tavsiye: Seyahatinize başlamadan önce gideceğiniz şehre dair önceden bilgi edinmenizi ve görmek istediğiniz yerlerin rotasını çıkarmanızı önerebilirim. Bu durum özellikle ciddi anlamda zaman kazandıracak ve şehre olan yabancılığınızı giderecektir.

Gezi Komisyonu tarafından oluşturuldu

Gezi ve seyahata yönelik rehber niteliğinde olan tüm içerikler Gezi Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Gezi' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

1 Comments

Bir yorum yapın

Geri Bildirimler

 1. İlgili İçerik:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışan Gazeteciler Günü

Çalışan gazeteciler günü ve Babıali’de Dokuz Patron olayı

Tan Gazetesi

Tan gazetesi, Tan olayı ve Serteller sonrası