in

ÜZÜCÜÜZÜCÜ

Fasih İnal: Türkiye’nin ilk ekonomi muhabiri

Fasih İnal kimdir? 16 Şubat 1998 günü hayata gözlerini yuman gazeteci Fasih İnal, Türkiye’deki ilk ekonomi muhabiriydi…

16 Şubat 1998 günü hayata gözlerini yuman gazeteci Fasih İnal, Türkiye’deki ilk ekonomi muhabiriydi. 1940 yılında İstanbul Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra, 1943 yılında Vatan Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. 1998’de vefat edene kadar Aralıksız 55 yıl boyuna gazetecilik mesleğini bırakmadı. Vatan’dan sonra Son Posta, Tan, Yeni Sabah, Memleket, İstanbul Ekspres, Milliyet, Cumhuriyet, İzmir Ticaret, İstanbul Postası, Tercüman ve Dünya gazetelerinde çalıştı.

Nail Güreli: Gazetecilik mesleğinin Fasih İnal’lara ihtiyacı var

Türkiye’de ekonomi gazeteciliğin duayeni olarak kabul edilen Fasih İnal için ilk tören en son çalıştığı Dünya Gazetesi’nde yapılmıştı. Daha sonra ise İnal için Gazeteciler Cemiyeti’nde bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Fasih İnal’ın “gazetecilik mesleğinin duayenlerinden ve ekonomi gazeteciliğinin öncülerinden biri olduğunu, başarılı meslek yaşantısını ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden aldığı ödüllerle taçlandıran bir basın emekçisi olduğunu ve aynı zamanda eslek anlayışı ve çalışkanlığıyla örnek bir insan olduğunu belirtmiş, gazetecilik mesleğinin ise Fasih İnal’lara ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Fasih İnal, 1960 yılında “Yılın Gazetecisi Ödülü”ne layık görülmüştü.

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Türkiye’de gazetecilik alanında elli yılını dolduran aktif gazetecilere, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen ödüldür.

Ödül yönetmeliğine göre 70 yaşından büyük ve kıdemi 50 yılı aşkın gazeteciler, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek ödül özel jürisine sunulur. Özel jüri gerekli inceleme ve değerlendirme işlemini tamamladıktan sonra oylamaya geçer. Ödül adayının altı oy alması gereklidir. Oyların eşitliği durumunda yaşça büyük olan aday ödülü kazanmış sayılır. Yaş eşitliğinde ise meslek kıdemi dikkate alınır. Ödül her yıl en çok yedi gazeteciye verilir.

Fasih İnal da 1994 yılı Kasım ayında “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü”ne hak kazanan gazeteciler arasındaydı.

Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından oluşturuldu

Medya basın yayın hayatına yönelik tüm içerikler Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Medya Basın Yayın' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gezi öncesi hazırlık

Gezi öncesi hazırlık nasıl yapılır?

Metin Göktepe: Gözaltında öldürülmüş faili meçhul bir gazeteci