in ,

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi: Yedigöller’i yakından tanıyın

Yedigöller’de güneşin batışıyla adeta kızıla boyanan gökyüzünün altında yürüyüş yapabilirsiniz. İşte Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi…

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller’de güneşin batışı ile adeta kızıla boyanan gökyüzünün altında yürüyüş yapabilir, hava karardıktan sonra ise yıldızları seyre dalıp sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz… İşte Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi…

Yedigöller Milli Parkı hakkında faydalı bilgiler

 • Kuruluş: 1965-Milli Park
 • Alan: 2.020 Hektar
 • Konum: Batı Karadeniz Bölgesi
 • İklimi ve Bitki Örtüsü: Batı Karadeniz İklimi / Kayın ağaçları
 • Alanda, heyelan sonucu 7 adet göl oluştuğu için ismine Yedigöller Milli Parkı denmiştir. Bu göller; Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl, Sazlıgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl’dür.
 • Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu, 1969 yılında Yedigöller Milli Parkı’nda kurulmuştur.
 • Yedigöller Milli Parkı, 200’ün üzerinde bitki; 100’ün üzerinde ise kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden park, doğa cenneti konumundadır.
 • Yedigöller Milli Parkı, Bolu, şehir merkezine 42 km; Mengen ilçesine ise 30 km uzaklıktadır.
 • Yedigöller Milli parkında çadır ve karavan ile kamp yapmak mümkündür. Bunun dışında bungalov evler de mevcuttur.
 • Milli Park içerisinde bir adet büfe dışında alışveriş yapılabilecek tesis bulunmamaktadır. Büfe içerisinde ise su, meyve suyu, gazlı içecekler ve tost dışında bir şey yoktur.
 • Yedigöller’e toplu ulaşım söz konusu değildir. Bu nedenle özel araçla yada tur otobüsleriyle gitmek gerekir. Özellikle otostop tercih etmek ise zayıf bir alternatif kalacaktır.
 • Batı Karadeniz iklimini yaşayan Yedigöller’de ilkbaharlar serin yazlar sıcak, sonbahar ılık kışlar ise soğuktur. Buna göre en soğuk ay Ocak, en sıcak ay ise Temmuz’dur. Ayrıca yıllık yağış ortalaması 630mm olan Yedigöller’in misafirlerini yoğunlukla ağırladığı aylar Nisan-Kasım aralığıdır.

Büyükgöl: Milli parkın en büyük gölüdür. Yaklaşık 25.000 metrekare alana sahiptir. En derin noktası ise 16 metredir.

Seringöl: 1.800 metrekare büyüklüktedir.

Deringöl: Derinliği birçok noktada 10 metreyi bulan göl 15.000 metrekare olmakla birlikte Büyükgöl’e bağlıdır.

İncegöl: Uzun ve ince yapısından dolayı bu ismi almıştır. 1.000 metrekare genişliğindedir.

Sazlıgöl: Tamamı sazlıklardan oluşan göl 6.000 metrekare genişliğe sahiptir.

Nazlıgöl: 16.000 metrekare genişliğe sahip olan göl dibinden sızdırdığı suyun yüzeye çıkarak şelale oluşturmasından dolayı aynı zamanda Şelale Gölü ismi ile de anılmaktadır.

Kurugöl: Yılın birçok ayında kuru olduğu için fiziki yapısından dolayı bu isimle anılmaktadır. 150 metrekare genişliğinde olan göl yılın belli aylarında su ile dolmaktadır.

Kapankaya Tepesi

Tepenin seyir bölümüne çıkıldığı vakit bölgedeki gölleri ve beraberindeki eşsiz güzellikleri görmek mümkündür. Yol üzerinde ise ayrıca Anıt ağacının konumunu tarif eden bir tabela ve Pisagor ağacı bulunmaktadır. Tabela, takip edildiğinde ise Anıt ağacı ile birlikte Geyik üretim alanını, gülen kayaları, şelaleleri ve dilek çeşmesini de görebilirsiniz.

Geyik Üretme Çiftliği

Milli parktaki geyiklerin neslinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınması sonucunda geyikler koruma altına alınarak söz konusu çiftlik kurulmuştur.

Instagram sayfamızı ziyaret edin

Gezi Komisyonu tarafından oluşturuldu

Gezi ve seyahata yönelik rehber niteliğinde olan tüm içerikler Gezi Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Gezi' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaz dağı

Kaz Dağı ve perde arkasındakiler: Neler oluyor?

Haçiko

Haçiko kimdir? Bir köpeğin hikayesi