Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası

IO Dergi, 19.07.2019 tarihinde iodergi.com adresinden yayın yapmaya başlamış ve dijitalde alternatif yaratmak amacıyla yola çıkmış bir dergidir. IO Dergi Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası…

Vizyon: Gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmak.

Misyon: Okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmak.

1.Basın Meslek İlkeleri

IO Dergi, yayıncılık ve gazetecilik sorumluluğuyla, iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayarak, Basın Konseyi tarafından oluşturulan Basın Meslek İlkeleri’ne uymayı taahhüt eder. IO Dergi aynı zamanda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ni benimser ve yayınlarında bu bildirgeyi gözetir.

2.İnsan Hakları

IO Dergi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. IO Dergi, yayın prensipleri dâhilinde olan yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. IO Dergi, yayınladığı haber ve yazı içeriklerinde bu bildiriyi göz önüne almaktadır.

3.Milli Değerler

IO Dergi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez.

4. Şeffaflık ve Tarafsızlık

IO Dergi ilkelerinden ödün vermeyen şeffaf bir yayıncılık anlayışını desteklemektedir. IO Dergi, herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir.

5. İfade Özgürlüğü

Bu madde, IO Dergi Yayın ilkeleri ve içerik Politikası ‘ndaki diğer yayın ilkelerine uygun olduğu müddetçe düşünce ve ifade özgürlüğünü benimser ve teşvik eder.

6. Güvenilirlik

IO Dergi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir. Ancak site içerisindeki bilgilerin bazılarında editörlerin, yazarların veya Yazı İşleri’nin gözden kaçırdığı yanlış ya da eksik bölümler olabilir. Böyle durumlarda Yazı İşleri’ne düzeltme uyarısı geldiğinde gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

7. Gizlilik

IO Dergi’nin okuyucularından aldığı e-posta, isim/soy isim, bilgi/öneri/istek mesajlarının bilgileri ikinci derece birey veya kurumlarla paylaşılmaz veya herhangi bir yerde yayınlanmaz. IO Dergi, yazarlarının iletişim bilgilerini, yasal zorunluluk gerektirmedikçe saklı tutar.

8. Telif ve Kopyalama Hakkı

Tüm yayın hakları IO Dergi’ye aittir. Kopyalayabilmek için IO Dergi Telif ve Kopyalama Kuralları‘na uyulması yasal zorunluluktur.

9. Sorumluluğun Reddi:

IO Dergi’de yazı altı yorumları ile sitedeki her türlü yorum ve paylaşımdan Yayıncılar sorumlu değildir. Paylaşılan her türlü yorumda yasal sorumluluk, yorumu yazan kişilere aittir. Hukuki ihlal niteliği taşıyan yazılarla ilgili IO Dergi’ye bilgi verildikten 24 saat içinde ilgili yazı askıya alınır/yayını durdurulur/veri tabanından kaldırılır. Detaylı Bilgi


IO Dergi

Facebook | Instagram | Twitter