in

ÜZÜCÜÜZÜCÜ

Nisan ayında öldürülen gazeteciler

Nisan ayında öldürülen gazeteciler: Hasan Fehmi, Bülent Ülkü, İsmail Gerçeksöz, Ümit Kaftancıoğlu, Muzaffer Feyzioğlu suikaste uğrayan gazeteciler.

Nisan ayında öldürülen gazeteciler: Hasan Fehmi, Bülent Ülkü, İsmail Gerçeksöz, Ümit Kaftancıoğlu ve Muzaffer Feyzioğlu uğradıkları suikast sonucu hayatlarını kaybettiler. Peki, kimdi bu gazeteciler?

Bülent Ülkü

Çalıştığı Yer: Körfeze Bakış gazetesi
Öldürüldüğü Yer: Bursa
Öldürüldüğü Tarih: 1 Nisan 1992
Fail: Bulunamadı

Körfeze Bakış gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü Bülent Ülkü kontrgerilla tarafından kaçırılarak 1 Nisan 1992’de Bursa-Uludağ yolunda işkence edildikten sonra kurşunlanarak öldürüldü.


İsmail Gerçeksöz

Çalıştığı Yer: Ortadoğu gazetesi
Öldürüldüğü Yer: İstanbul
Öldürüldüğü Tarih: 4 Nisan 1980
Fail: Bulunamadı

Bursa’da Hâkimiyet gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yapan İsmail Gerçeksöz, Bursa Ekspres gazetesini çıkarıp bu gazetede başyazılar yazmış ve İstanbul gazetelerinin Bursa muhabirliğini yapmıştır. 1961’de gittiği Batı Almanya’da işçi olarak çalışıp Türk işçi derneklerinin başkanlıklarında bulundu, çeviriler yaptı. 1976’da Türkiye’ye döndü ve Ortadoğu gazetesinde çalışmaya başladı ve bu gazete başyazarlık yaparken 4 Nisan 1980 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.


Hasan Fehmi

Çalıştığı Yer: Serbesti gazetesi
Öldürüldüğü Yer: İstanbul
Öldürüldüğü Tarih: 6 Nisan 1909
Fail: Bulunamadı

Yazı işleri müdürü ve başyazarı olduğu Serbesti gazetesindeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştiren Hasan Fehmi, 6 Nisan 1909 günü vurularak öldürüldü. Türkiye’de ilk basın şehidi olarak tarihe geçmiştir ve öldürüldüğü 6 Nisan günü, Türkiye’de Öldürülen Gazeteciler Günü olarak kabul edilir.


Ümit Kaftancıoğlu

Çalıştığı Yer: TRT
Öldürüldüğü Yer: Ankara
Öldürüldüğü Tarih: 11 Nisan 1980
Fail: Ahmet Mustafa Kıvılcım

1974’te TRT’de yapımcı olarak çalışmaya başlayan Ümit Kaftancıoğlu, Dönemeç adlı hikâyesiyle TRT Büyük Ödülü’nü aldı. Ayrıca “Köy Odası” programlarını hazırlayan ekibin sorumlusu oldu ve “Hakullah” adlı röportajıyla Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı’nı aldı. 11 Nisan 1980 gününün sabahı evinden işe gitmek üzere dışarı çıktığında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Olaydan sonra tutuklanan Ahmet Mustafa Kıvılcım, polise verdiği ifadede Ümit Kaftancıoğlu’nu “solcu olduğu için” öldürdüğünü söyledi. Ahmet Mustafa Kıvılcım, Askeri Mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkûm edilse de cezası Askeri Yargıtay tarafından bozuldu ve 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.


Muzaffer Feyzioğlu

Çalıştığı Yer: Hizmet gazetesi
Öldürüldüğü Yer: Trabzon
Öldürüldüğü Tarih: 15 Nisan 1980
Fail: Bulunamadı

Trabzon’un yerel gazetelerinde biri olan Hizmet gazetesinde çalışan Muzaffer Feyzioğlu, 15 Nisan 1980 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Suikast sonucu öldürülen çoğu gazeteci gibi onun da faili bulunamadı.

Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından oluşturuldu

Medya basın yayın hayatına yönelik tüm içerikler Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Medya Basın Yayın' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 Mart ayı medya basın yayın raporu

Öldürülen Gazeteciler Günü

Öldürülen gazeteciler günü nedir, ne zaman anılır?