in ,

HARİKAHARİKA SEVİMLİSEVİMLİ KOMİKKOMİK

Gerçek gezgin kime denir?

Gerçek gezgin diye kime denir? Bir gezgini, gezgin yapan özellikler nelerdir? Gezmek deyince aklınızda çağrışan ilk şey ne?

gerçek gezgin

Gerçek gezgin diye kime denir? Bir gezginin özellikleri nelerdir? Gezmek yahut seyahat etmek deyince aklınızda çağrışan ilk şey ne? Gezmek sizin için yalnızca hayatınızda bir değişiklik yaşamanız amacıyla yaptığınız bir eylem mi, yoksa gerçekten yeni bir şehir, yeni bir yer tanımak mı?

Gerçek gezgin kime denir?

Gezi deyince elbette herkes birbirinden farklı planlar kurabilmektedir. Kimisi eşi ile çıkmak ister gezi yolculuğuna, kimisi yakın arkadaşlarıyla, kimisi de tek başına… Kimisi özel araç tercih eder, kimisi uçak veya otobüs kimisi de otostop…

Peki, bunlar gezgin olmak için ayırt edilebilir mi? Yani “Sadece otostop çekenler gezgindir.” veya “Ailesiyle seyahat eden birisi gezgin olamaz.” demek doğru mudur? Hiç sanmıyorum. Çünkü gezgin olmak, gezdiğiniz yerlerden ne derecede etkilendiğiniz ile orantılıdır. Gittiğiniz yeri ne kadar tanıyabildiniz?

Tarihi, eğitim özellikleri, coğrafi özellikleri, gelenekleri-görenekleri, mutfak kültürü, ulaşımı, olumlu ve olumsuz yanları, eksikleri, sorunları vs. gibi başlıklar altında gittiğiniz yeri ne kadar iyi tanımlayabilirseniz o kadar iyi bir ‘gezgin’ olmuşsunuz demektir. Örnek olarak günümüzde haberler, söyleşiler, röportajlar vs. görebiliyoruz; “Şu kadar günde şu kadar parayla şu kadar ülke gezdi.” İşte bu başlık gezginlerin kronik sorunudur!

Bir gezgini gezgin yapan özellikler nelerdir?

  • Gezide amaç; en kısa sürede ve kısıtlı parayla birden çok şehir veya ülke gezmek değildir. Dediğim gibi gittiğiniz şehri ne kadar iyi gezebildiniz?
  • Kitaplarda okuduğunuz tarihi yerinde görebildiniz mi?
  • Şehrin kültürel dokusunu hissedebildiniz mi?
  • Yöreye özgü yemekleri tadabildiniz mi?
  • Şehrin olumlu-olumsuz yanlarını, eksikliklerini-fazlalıklarını görebildiniz ve yorumlama gücünü kendinizde bulabildiniz mi?

İşte bu soruların cevaplarını verebiliyorsanız eğer siz gerçek bir gezginsiniz demektir. Eminim, şu kadar saatte veya şu kadar günde şu kadar şehir yahut ülke gezdi, rekor kırdı, imkânsızı başardı vs. başlıkları ile haberleri yapılan kendini ‘gezgin’ olarak tanımlayan kişiler de bu soruların cevaplarını hiç şüphesiz verebilirler; çünkü onlar da gerçek bir gezgindirler(!) Sizce de öyle değil mi…


Gezi kategorisi altında yer alan diğer yazılar için bakınız:

Gezi Komisyonu tarafından oluşturuldu

Gezi ve seyahata yönelik rehber niteliğinde olan tüm içerikler Gezi Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Gezi' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

3 Comments

Bir yorum yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

altınbeşik mağarası

Altınbeşik Mağarası: İbradı’da bir cennet

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir Gezi Rehberi: Eskişehir’i yakından tanıyın