çalışma prensipleri

IO Dergi Çalışma Prensipleri: IO Dergi’de yazısı yayımlanan her yazar, bu sayfada yer alan Çalışma Prensipleri ’ni okumuş ve tüm bu kural ve koşullara uymayı taahhüt etmiş sayılır.

Yazı Teslimi

1) Konuk yazarlar kategorisinde yer alan Yazar adına düzenlenen herhangi bir yazı teslim takvimi söz konusu değildir. Konuk yazarlar, kendi tercih ettikleri bir takvim gününde yazılarını ulaştırırlar ve bu yazılar editör tarafından düzenlenerek yayına alınır.

Yazarlar kategorisinde yer alan Yazar adına yıllık yazı teslim takvimi düzenlenir. Yazar’ın kendisi için düzenlenen bu yıllık yazı teslim takvimine uyması beklenir. Mazeretsiz bir şekilde yazar teslim takvimine uymayan yazarlar haber verilmeksizin konuk yazarlar listesine alınır.

2) Yazı teslim formatıyla ilgili detaylı bilgi Yazar Rehberi‘nde mevcuttur. Tüm yazarların belirlenen formata göre yazı teslim etmeleri beklenir. Yazı teslimi WordPress sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sisteme nasıl yazı girebileceğiniz konusunda da yine Yazar Rehberi sayfasından bilgi alabilir, sorun yaşadığınız noktalarda her zaman Editör’e (editor@iodergi.com) danışabilirsiniz.

3) Yazıyı hazırladıktan sonra incelemeye gönder butonuna tıkladığınızda Editör’ün yapacağı düzenlemeden sonra yazınız yayına alınır. Taslak olarak kaydet butonuna tıkladığınızda, yazıyı düzenlemeye devam edeceğiniz anlamına gelir ve Editör tarafından incelenmeye alınmaz.

4) Yazılar üzerinde her türlü editöryal düzenlemenin yapılması, IO Dergi’nin üstünde durduğu yayıncılık ve çalışma prensipleri gereği kaçınılmazdır. Başlık, imla, görsel seçimi, ana metin, giriş yazısı vb. düzenlemeleri yapmak ve standartlarımıza uygun hale getirmek başta yazarların sorumluluğudur. Yazılar yayımlanmadan önce editörler tarafından başlık ve görsel seçimi de dâhil olmak üzere her türlü editöryal müdahale yapılabilir. Çokça imla hatası bulunan veya yetersiz düzeyde olan yazılar taslaklara taşınarak yazar tarafından düzenlenene kadar beklemede kalır. İncelenmeye alınmaz.

5) Yazınızda eksiklikler varsa Editör tarafından yazının en üstüne notlar eklenerek taslaklara taşınır. Yazarın notlara bakarak düzenleme yapması ve tamamladıktan sonra tekrar incelemeye göndermesi gerekir. Yazı düzeltilene kadar taslaklarda beklemede kalır ve incelemeye alınmaz. Yazı içeriği Editör tarafından yayına uygun görülmediyse editör notu eklenerek taslaklara taşınır ve bir süre sonra sistemden silinir.

Güncellik

Güncel bir yazı teslim ettikten sonra Editör’e bilgi verilmesini rica ediyoruz. Özel bir gün veya anlık bir gündem konusundaki yazılar mutlaka o gün içinde veya ertesi gün yayına girmelidir. Editör (editor@iodergi.com) bu konuda bilgilendirilmelidir.

Yorumlar

Yazarlar, IO Dergi’de hiçbir yazının altına olumsuz yorum yazmamalıdır. IO Dergi’nin Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarında paylaşılan yazıların altına da aynı şekilde olumsuz hiçbir şekilde yorum yazılmamalıdır. Yalnızca okurların doğrudan mail aracılığıyla gönderdiği eleştirilere makul ölçüde saygınlık çerçevesinde profesyonelce yanıtlar verilebilir. Aynı şekilde başka bir yazarımızın yazısıyla ilgili yapmak istediğiniz olumlu/olumsuz eleştirisi varsa bunu da özelden mail aracılığıyla yine saygınlık ölçütünde yapabilirsiniz. Bu tür yazışmalarda bilgiye, bilgi@iodergi.com adresini de dâhil etmeniz rica olunur. Yazarlarımızın hiçbir şekilde okurlarla veya diğer yazarlarla negatif iletişim içinde olmasını istemeyiz.

Haklar

1) IO Dergi’de yazar kullanıcı hesabı açılarak yazarlık yapmaya başlayan tüm kullanıcılar, IO Dergi Yazarlık Sözleşmesi‘ni okuyup kabul etmiş sayılırlar. Bu yüzden başvuru yapılırken sözleşmenin dikkatlice okunması son derece önemlidir.

2) IO Dergi yazarlarına herhangi bir ücret vermemektedir. IO Dergi’den hiçbir koşulda herhangi bir ücret talep edilemez. IO Dergi de yazarlarının yayınladığı yazılardan herhangi bir ücret talep etmez.

3) IO Dergi’de yayımlanması için gönderdiğiniz yazılar, web sitemizde yayımlandığı andan itibaren tüm yayın ve kullanım hakları IO Dergi’ye aittir. Yazarlar kişisel bloglarında/sitelerinde IO Dergi’nin Kopyalama Kuralları‘na uyarak yazılarını alıntılayabilirler.

4) Bir yazının, IO Dergi’de yayımlandığı andan itibaren tamamen veya kısmen kaldırılması mümkün değildir.

5) IO Dergi’deki yazarlığınız sonlandıktan sonra da daha önce IO Dergi’de yayınlanan yazılarınızın kaldırılması mümkün değildir. Bu noktada IO Dergi’nin yayıncılık prensibini basılı bir yayın olarak düşünebilirsiniz.

6) Yazarlığın sonlandırılması durumunda:

• Yazarın kullanıcı hesabı kalıcı olarak kapatılır.
• Yazarın ismi Künye sayfamızda “Tüm Yazarlar” kısmında görünmeye devam eder.
• Yazara ait yazılar kaldırılmaz.
• Yazar biyografisi kaldırılmaz.
• Yazar, isminin tamamen silinmesini talep ederse; kendi ismi ile yayınlanmış tüm yazıları “Görüş” adlı kullanıcı hesabına aktarılır ve yazarın biyografisi ile künyedeki ismi kalıcı olarak silinir.

7) Bir yazıyı IO Dergi de dâhil birden çok siteye göndermek suretiyle yazarlık yapmak IO Dergi’nin çalışma prensiplerine ve ilkelerine kesinlikle aykırıdır. Böyle bir durumda yazarlığınız sonlandırılır.

Temsil ve İletişim

IO Dergi’de yazarlık yapan her yazar, IO Dergi’yi temsil ettiğini unutmamalı ve bu doğrultuda hareket etmeli, iletişimine özen göstermelidir. Yayına giren yazıların anında binlerce kişiye ulaştığı dikkate alınarak yazı teslimlerinde sorumlu davranılmalıdır. Yönetimle, diğer yazarlarla ve okurlarla kurulacak iletişim, saygınlık ölçütünde profesyonelce yapılmalıdır. Saygısız ve emrivaki üsluba hiçbir şekilde tahammül edilmeyecek ve yazarlık derhal sonlandırılacaktır. Editör ve Yazı İşleri ile yürütülecek iletişim yalnızca e-posta üzerinden kurulmalıdır.

Özgünlük

IO Dergi’ye yayımlanması için gönderdiğiniz yazıların daha önce başka sitelerde kullanılmaması gerekmektedir. Başka sitelerde daha önce yayınlanmış olduğu tespit edilirse yazarlığınız sonlandırılır.

Kopyalama Hakkı

1) IO Dergi’de yayımlanan içeriklerin hakları saklı değil, şeffaftır. Kopyalama kurallarımıza uyularak alıntı yapılabilir. Bkz. Kopyalama Kuralları Sözleşmesi

2) IO Dergi’nin özgünlüğü açısından yayımlanan yazılarınızın şahsınız ve IO Dergi adına takipçisi olmanızı rica ederiz.

3) IO Dergi’de yayına giren her içeriğin hak ve kullanım sahibi IO Dergi olduğu için telif ihlali yapan siteleri bilgi@iodergi.com adresimize bildirebilirsiniz. Hukuki uyarı tarafımızca gönderilmektedir. Yazar tarafından herhangi bir iletişim kurulmamalıdır. Bu konudaki sorularınızı bilgi@iodergi.com adresimize iletebilirsiniz.


IO Dergi

Facebook | Instagram | Twitter