yazar rehberi

IO Dergi Yazar Rehberi: İçeriğinizi aşağıdaki bazı gerekli şartlara göre revize etmenizi rica ediyoruz. Hadi başlayalım!

1) Türkçe yazım ve imla kurallarına bağlı kalmanızı rica ediyoruz. Lütfen, yazınızı göndermeden önce kontrol etmeyi unutmayınız. Yazım/İmla – Buradan yazım ve imla kılavuzuna erişebilirsiniz.

2) IO Dergi’nin özgünlüğünün korunması açısından, önceden başka dijital platformlarda yayınlanmış yazıları kesinlikle kabul etmiyoruz.

3) Argo, küfür gibi her kesime hitap etmeyen kelimeleri kullanmamaya özen gösteriniz. Aksine bu kelimeler, editör tarafından bilgi verilmeksizin kaldırılacaktır.

4) Yazınıza 140-160 karakter arasında bir özet eklemeyi unutmayınız. Bu özet; arama sonuçlarında, sosyal medya paylaşımlarında ve başlık altında gözükecektir.

Röportaj Yapma Protokolü

1) Röportaj yapılmadan önce mutlaka Editörden onay alınmalıdır. Röportaj yapmayı düşündüğünüz kişiyle iletişime geçmeden önce röportaj önerisini ve sorularınızı Editör’e iletmeniz ve onay almanız gerekmektedir.

2) İnternet yoluyla da röportaj yapılabilir, ancak bu her zaman profesyonel olmaz. Kişiye erişim ve uzaklık sorunu olduğu durumlarda online röportaj yapılabilir.

3) Yazı tesliminde, röportaj yaptığımız kişiye ait mutlaka en az 1 adet yüksek çözünürlüklü fotoğraf temin edilmelidir.

4) Röportaj yaptığımız kişi çok ünlü biri de olsa en yakın arkadaşımız da olsa, hitap şeklinin “saygın ve objektif” standartlara uyması gerekiyor. Buradan hareketle “senli-benli” hitap şekli, yayına girecek metinde “siz” olarak düzenlenmek zorundadır.

5) Röportaj yaptığımız kişi kim olursa olsun kesinlikle size saygısızlık yapma hakkına sahip değildir. Böyle bir durumu alttan almanıza hiç gerek yoktur. Şahıs ile hiç tartışmaya girmeden, profesyonel bir şekilde, IO Dergi’nin saygın kurumsal imajını koruyarak derhal röportajı iptal ediniz ve mekânı terk ediniz. Röportaj yayına girdikten sonra böyle bir durumla karsılaşırsanız, Yazı İşleri’nin konuyu incelemesi neticesinde röportaj metni yayından kaldırılabilir. Her durumda Yazı İşleri’ne bilgi veriniz.

6) IO Dergi’nin kurumsal imajına saygısızlık yapan şahısların röportajları Yazı İşleri’nin kararıyla askıya alınabilir.

WordPress arayüzü kullanımı hakkında

Sisteme Giriş

Giriş sayfasına tıklayınız. Size verilmiş kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız. İlk girişte geçici şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Kullanıcılar panelinden şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Şifrenizi unutursanız yine Giriş sayfasından şifremi unuttum linkine tıklayarak mail adresiniz aracılığıyla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Sorun yaşarsanız bilgi@iodergi.com adresine başvurabilirsiniz.

IO Dergi Yazar Rehberi

Yeni Yazı Ekleme

Sisteme giriş yaptıktan sonra sol menüde Yazılar sekmesinden Yeni Ekle‘ye tıklayınız.

IO Dergi Yazar Rehberi

Yeni yazı ekleme sayfasında bilinmesi gereken 2 önemli buton:

Taslak olarak Kaydet: Yazımızı tamamlamadık, ancak daha sonra düzenlemeye devam etmek istiyorsak bu butonu kullanıyoruz.

IO Dergi Yazar Rehberi

İnceleme İçin Gönder: Mavi renkteki bu butona tıkladığınızda yazınız tamamlanmış demektir ve incelenmesi/yayına hazırlanması amacıyla Editör’e iletilir. Bu butona tıklamadığınız müddetçe, yazınız üstünde çalışmaya devam edildiği düşünülür ve incelenmeye alınmaz.

Editör tarafından yapılan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ayarı ile yazınız arattığınız sorguda ilk sıralara çok kısa sürede çıkacaktır. Yazınızı SEO’ya uygun olarak düzenlemek, yazdığınız içeriği internet dünyasında ölümsüz hale getirir. (SEO hakkında detaylı bilgi)

Not: IO Dergi yazarlarının Yazar Rehberi ‘ni benimsemeleri rica olunur.


IO Dergi

Facebook | Instagram | Twitter