seo

SEO nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization), Google, Bing, Yandex vb. arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. IO Dergi, internet yayıncılığı yaptığı için SEO kuralları üstünde titizlikle durmaktadır. Bu bağlamda yazı başlık ve içeriklerinde Editör tarafından gerekli görülen tüm müdahaleler yapılmaktadır. Yazarlarımız da aşağıdaki bilgilerden faydalanarak yazılarını SEO’ya uygun bir şekilde hazırlayabilirler. Unutulmamalıdır ki amacımız yazıların yalnızca bir kez paylaşıldığında okunması değil, arama sonuçlarda en üst sıralarda görünerek sürekli olarak tıklanmasıdır.

SEO ayarı nasıl yapılır?

Yazınızdaki odak anahtar kelime, genelde yazının içeriğinde yoğun olarak kullanılan kelime veya kelimelerdir. Bir yazıdaki odak kelimeyi bulmak için yazımızı kopyalayıp Tag Density‘e yapıştırıyoruz. Çıkan sonuçta kelime yoğunlukları (yazıda kaç adet bulunduğunu) göstermektedir. En yoğun bulunan kelime, yazının en altında göreceğiniz SEO bölümünde odak anahtar kelime kısmına girilmelidir.

İdeal SEO için odak anahtar kelimemizin, aşağıdaki örnekte göreceğiniz (1) yazı başlığı, (2) yazı linki ve (3) meta açıklamasında mutlaka bulunması gerekir.

seo-hizmeti

1) Yazı başlığı: Google aramalarında ve sosyal medya paylaşımlarında görünecek başlıktır.
2) Yazı linki: Google aramalarında ve sosyal medya paylaşımlarında görünecek yazınızın URL’sidir.
3) Meta açıklama: Google aramalarında ve sosyal medya paylaşımlarında görünecek yazınızla ilgili yazınızın ne hakkında olduğuyla ilgili açıklamadır. (Min 120 – Max 160 karakter)

Aşağıdaki örnekte göreceğiniz içerik analizindeki tavsiyeler, aslında ne yapmanız gerektiği konusunda size daha detaylı bilgiyi vermektedir.

seo hizmetleri

SEO eklentimiz, ayrıca bize yazımızın SEO açısından hangi konularda eksikliği olduğu bilgisini vermektedir. Odak kelime seçtikten sonra (yukarıdaki görselde en üstte göreceğiniz gibi) SEO işareti kırmızı, turuncu veya yeşil renkte görünür. Yeşil rengi, yazımızın SEO açısından iyi olduğunu göstermektedir.

SEO ayarı neden gerekli?

İnternet’te yazımızın daha çok ziyaretçiye ulaşması için SEO özelliklerine uygun içerik yazmak veya yazımızı buna göre düzenlemek gerekmektedir.

Anahtar kelime optimizasyonunda çok büyük öneme sahip olan SEO başlığı, Google arama sorgularında ziyaretçilerin ilk olarak karşısına gelen içerik olduğu için ve ziyaretçilerin %99 oranındaki kısmı Google’da bu mavi renkli başlıklara tıklayarak yazılarımıza giriş yaptığı için, odak anahtar kelimemiz ve yazı içeriğimizle uyumlu, aynı zamanda tıklattırabilecek nitelikte ilgi çeken başlıklar belirlemek son derece önemlidir.

SEO CHECKLIST

 • Odak kelime yoğunluğu: Yazı içeriğinin uzunluğuna göre kullanılmalıdır. En çok kullanılan kelime, her zaman odak anahtar kelime için ideal olmayabilir. Belirli bir yüzde aralığında (%1 – %3) olması gerekir.
 • URL ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır.
 • Odak kelime başlıkta yer alıyor mu?
 • Odak kelime başlıkta ilk başta mı? (İlk başta kullanılması daha iyidir)
 • Odak kelime URL içinde yer alıyor mu?
 • Odak kelime, yazının ilk paragrafında yer alıyor mu?
 • Odak kelime daha önce başka yazılarda kullanılmış mı? (Hiç kullanılmamışsa çok iyidir)
 • Başlık 2 (h2) ve/veya Başlık 3 (h3) kullanılmış mı? (Bu alt başlıklarda odak kelime en az 1 kez geçmelidir)
 • Resimler odak anahtar kelime içeriyor mu? (Resimde alternatif metin kısmında odak kelimemiz yer almalıdır)
 • Meta açıklaması, odak anahtar kelime içeriyor mu? (SEO kısmında yukarıdaki görselde göreceğiniz 3 numaralı bölümde yer alacak kısa içerikte odak kelime yer almalı)
 • Meta açıklaması 120 ila 160 karakter arasında mı?
 • Yazı en az 300 kelime içeriyor mu? (300 kelimeden az olmaması tercih edilir)
 • Sayfa başlığı 40 karakter ile 70 karakter arasında olmalı.
IO Dergi

Facebook | Instagram | Twitter