in

Öldürülen gazeteciler günü nedir, ne zaman anılır?

Öldürülen gazeteciler günü nedir, ne zaman anılır? Türkiye’nin ilk basın şehidi Hasan Fehmi kimdir? Türk basınında sansür ne zaman kaldırılmıştır?

Öldürülen gazeteciler günü nedir? Öldürülen gazeteciler günü ne zaman anılır? Türkiye’nin ilk basın şehidi Hasan Fehmi kimdir? Türk basınında sansür ne zaman kaldırılmıştır?

Türkiye’nin ilk basın şehidi olan Hasan Fehmi, radikal bir yazardı; yazılarında İttihat ve Terakki yönetimine karşı sert eleştirilerde bulunuyordu. Gazeteye tehdit mektupları gönderilse de o korkmadı, eleştirilerine devam etti. Peki, sonra ne oldu?

Türk basınında sansür ne zaman kaldırıldı?

24 Temmuz 1908 yılında II. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte basına uygulanan sansür kalkmış ve hükümet karşıtı muhalif bir kanat oluşmuştu. Özellikle Serbesti gazetesi başyazarı Hasan Fehmi’nin hükümet karşıtı yazıları dikkat çekmiş, Serbesti gazetesine defalarca tehdit mektupları gitmiş, ancak Hasan Fehmi’nin yazılarının şiddetinde azalma görülmemişti.

Türk basının verdiği ilk şehit: Hasan Fehmi

1874 yılında dünyaya geldi. İstibdat yönetimine karşı çıktı, Mısır’a sürgün edildi. Mahmut Paşa’nın çiftliğinde hizmet gördü. ‘Emel’ isimli bir dergi çıkardı. Mısır’dan sonra Paris’e gitti. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin mensuplarıyla tanıştı, İttihat ve Terakki’nin yayın organı olan Meşveret’te yazılar yazmaya başladı. Meşrutiyetin ilanıyla İstanbul’a döndü. Serbesti Gazetesi’nin yönetimini ele aldı, başyazar oldu.

Peki, Hasan Fehmi’nin niyeti neydi?

Yeni yönetimle çalışmaktı, ancak beklediği olmadı. İttihat ve Terakki tarafından dışlandı. Çünkü radikal bir yazardı. Yazılarında İttihat ve Terakki yönetimine karşı sert eleştirilerde bulunuyordu. Gazeteye tehdit mektupları gönderildi ancak o korkmadı, eleştirilerine devam etti.

Sonra ne oldu?

6 Nisan 1909 gecesi arkadaşı Ertuğrul Şakir Bey ile Beyoğlu’ndan Sirkeci’ye giderken suikast sonucu öldürüldü. Hasan Fehmi, Ahmet Samim, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe, Hrant Dink, İsmail Cihan Hayırsevener…

Bu isimlerin ortak yanı nedir?

Belirgin bir kimliğe sahiplerdi. Yazdıkları alanda yetkinlerdi. Aydınlanma çağı öncüleriydi. Silahları kalemleriydi. Bir başka ortak özellikleri de ne biliyor musunuz? Katillerinin bulunamamasıdır! Nasıl oluyorsa birkaç tetikçi bulunuyor, ama arkasındakiler bulunamıyor.

Bu noktada kesinlikle yüksek ihtimam göstermemiz gereken bir şey var ki; “basın özgürlüğünün yara almasına izin vermemek.” Bir ülkede basın özgürlüğü, halkın haber alma hakkıdır. Bu özgürlüğün olmadığı toplumlarda ise meşruiyet sıfırdır.

Kimsenin düşünce ve ifadelerinden dolayı yargılanmadığı, hapishanelerde özgürlüğünün kısıtlanmadığı ve her türlü baskı ve sansürden uzak, sesimizi daha özgürce duyuracağımız bir dünya dileği ile öldürülen gazetecilerimizi saygıyla anıyoruz.

Bu içerik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Avatar

Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından oluşturuldu

Medya basın yayın hayatına yönelik tüm içerikler Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Medya Basın Yayın' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading…

0

Nisan ayında öldürülen gazeteciler

2020 Nisan ayı medya basın yayın raporu