in

Türk basınında sansürün kaldırılması

Türk basınında sansür ne zaman kaldırıldı? 24 Temmuz Basın Bayramı nasıl kutlanmaya başlandı? Sansürün kaldırılması sansür içinde mi kutlanıyor?

Türk basınında sansür ne zaman kaldırıldı? 24 Temmuz Basın Bayramı nasıl kutlanmaya başlandı? Sansürün kaldırılması sansür içinde mi kutlanıyor?

Basın Bayramı nasıl kutlanmaya başlandı?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayımlanıyordu. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi “sansürün kaldırılması” olarak adlandırıldı.

10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlamıştır. Türkiye’de ilk gazetenin çıkış tarihine göre düzenlenmesi planlanan bu güne “Basın Bayramı” adı verilmesi kararlaştırıldı. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğundan dolayı bir görüş birliği sağlanamamış, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılmış ve kabul edilmiştir.

Sansürün kaldırılması sansür içinde mi kutlanıyor?

24 Temmuz Türk basınında sansürün kaldırıldığı gündür. Bugün gazetecilerin, basın emekçilerinin, basın mensuplarının bayramı. Ancak biz bugünü bayram gibi kutlamak yerine tam sansür içinde karşılıyoruz!

Sansür içinde karşılıyoruz, çünkü gazeteciliğin suç faaliyeti olarak görüldüğü ülkemizde, terör örgütü suçlamasıyla gazeteci arkadaşlarımız basın özgürlüğünü sağlamak uğruna kendi özgürlüklerinden alıkonuldu. Bugün, 32 gazeteci hala ceza evinde yatmaktadır. Dışarıda olanlar ise haklarında açılmış davalar nedeniyle hak mücadelesini sürdürmektedir.

Sansür içinde karşılıyoruz, çünkü gazeteciler mesleklerinin gereklerini yerine getirmeye çalışırken hedef haline getiriliyor; darp ediliyor, şiddete maruz kalıyor. Bugün 70 gazeteci saldırıya maruz kalmıştır.

Sansür içinde karşılıyoruz, çünkü bu ülkede basın emekçileri “ya tarafsındır ya da karşısındır” anlayışı ile kutuplaştırılmaktadır.

Sansür içinde karşılıyoruz, çünkü bundan sonra yazmak, hükümetin belirlediği kriterlerle sınırlandırılacak, hükümet “gazeteci olabilir” mührünü basınca gazeteci olunacaktır.

Sansür içinde karşılıyoruz, çünkü gazeteciler öldürülüyor ve biz faillerini her nedense bir türlü bulamıyoruz (!)

Sansür içinde karşılıyoruz, çünkü şeker yemesi gereken çocuklar sokak ortasında öldürülüyor, kar hırsı uğruna emekçiler kurban ediliyor, kadınlar sırf kadın oldukları için katlediliyor; ancak yayın yasakları nedeniyle biz insana dair hiçbir şeyi yayınlayamıyor, yazamıyor, çizemiyor ve düşünemiyoruz. Olan biten her şeye duyularımızı ve duygularımızı kapatmaya zorlanıyoruz.


Kimsenin düşünce ve ifadelerinden dolayı yargılanmadığı, hapishanelerde özgürlüğünün kısıtlanmadığı ve her türlü baskı ve sansürden uzak, sesimizi daha özgürce duyuracağımız bir dünya dileği ile.

Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından oluşturuldu

Medya basın yayın hayatına yönelik tüm içerikler Medya Basın Yayın Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Medya Basın Yayın' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

One Comment

Bir yorum yapın

Geri Bildirimler

  1. İlgili İçerik:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpek korkusu

Köpek korkusu neden olur? Üniversiteliler yanıtladı

kadın olmak

Kadın olmak: Bayandan bağyana bir serüven hikayesi