in

Mirabal kardeşler: Diktatörlüğe karşı mücadele veren üç kadın

Dominik Cumhuriyeti’ni diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo karşıtlığıyla bilinen Mirabal kardeşler bu diktatörlüğe karşı mücadele verdi.

Mirabal Kardeşler

Dominik Cumhuriyeti’ni diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo karşıtlığıyla bilinen Mirabal kardeşler bu diktatörlüğe karşı tam 31 yıl mücadele verdi.

Dominik Cumhuriyeti’nin 35. Başkanı Horacio Vasquez’i 1930’da askeri darbeyle devirerek iktidarı ele geçirdi. Dolayısıyla 31 yıl boyunca Dominik Cumhuriyeti’nin mutlak egemeni oldu. Yüksek makamlara yakınlarını getirdi, siyasi karşıtlarının çoğunu öldürttü. Kimdi bu? Dominik Cumhuriyeti 36. Başkanı Rafael Trujillo.

Dominik Cumhuriyeti’nin 35. başkanı Horacio Vasquez’i 1930’da askeri darbeyle deviren Rafael Trujillo, Dominik Cumhuriyeti’ni 31 yıl boyunca diktatörlük ile yönetti. Nitekim yüksek makamlara yakınlarını getirdi, siyasi karşıtlarının çoğunu öldürttü. Ta ki Mirabal kardeşler direnişi başlayıncaya kadar…

Mirabal kardeşler Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele verdi

Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler; Patria, Minerva ve María Teresa, 1930’dan 1961’e değin Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu. Nitekim 1960 yılında diktatörlük karşıtı mücadeleleri ülke çapında iyice yayılmaktaydı.

Mirabal Kardeşler

Rafael Trujillo: “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler”

Rafael Trujillo’nun “Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra 25 Kasım 1960 tarihinde diktatörlük askerlerince tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler. Mirabal kardeşlerin cesetleri Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde bir uçurumun dibinde bulundu. Ancak öldürülmeleri kamuoyuna araba kazası olarak duyuruldu.

Mirabal kardeşlerin kurdukları Clandestine Hareketi, öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynadı

Rafael Trujillo’nun diktatörlüğüne karşı mücadeleler veren Mirabal kardeşler ağır baskılara maruz kalmış. Hapis cezalarına çarptırılmışlardı. Ancak öldürülmeleri Dominik Cumhuriyet’inde büyük bir tepki uyandırmıştı.

Trujillo’nun iktidarını koruyabilmek için başvurduğu sert önlemlere karşın muhalefetin gitgide güçlenmesiyle birlikte ülke dışında da Dominik’in liberalleştirilmesi yönünde yoğun baskılar gelmiş. Ve direniş hareketi güçlenmişti, bir yılın ardından ise diktatörlük, Anti-Trujillo hareketi tarafından düşürülmüştü.

Mirabal Kardeşler

Belki de bize en yakın şey ölüm fakat bu beni korkutmuyor, haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz.

Maria Teresa Mirabal

Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü.

Minerva Argentina Mirabal

Çocuklarımızın, bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz. Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız. Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım gerekirse hayatımı da.

Patria Mercedes Mirabal

59 yıl aradan sonra…

Kadın yönelik şiddet yaygın ve sistemli bir biçimde bütün dünyada erkekler tarafından uygulanmaya devam ediliyor. Kadına şiddet kavramı bir devleti devlet yapan organları tarafından meşrulaştırılıyorsa bu şiddet sürekli gelecektir.

O halde Mirabal kardeşlerin mücadelesini sürdürmeye var mısınız?

Instagram sayfamızı ziyaret edin

Kadın Çalışmaları Komisyonu tarafından oluşturuldu

Kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet konularına yönelik içerikler Kadın Çalışmaları Komisyonu tarafından özenle hazırlanarak, 'Kadın Çalışmaları' kategorisi adı altında arşivlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeki Kocaboğa

Zeki Kocaboğa röportajı: Kim bu Seyyahın Ayak İzi?

medya terör ilişkisi

Medya terör ilişkisi: Yayın yasakları ve toplumsal duyarsızlaşma